4 kwi 2014

Dziedzictwo wsi...

Czym jest dziedzictwo kulturowe? Czym jest dla nas jako mieszkańców regionu? Czym jest dla całego narodu? To w zasadzie bardzo rozległe pytania, które odsyłają nas do naszej historii i naszych korzeni. Opierają się na tożsamości kulturowej, na tożsamości narodowej i tym skąd pochodzimy.

W Białowieży, 28 i 29 marca br., ponad 100 osób z województw podlaskiego i lubelskiego zastanawiała się czym jest dziedzictwo kulturowe wsi i jak je chronić. Nie ma sensu rozwijać tematu, który dość sprawnie został opisany przez Witrynę Wiejską. (na bieżąco będę uzupełniała o nowe linki jeśli takie się pojawią). Mogę jedynie dodać swój komentarz.

Spotkałam wielu naprawdę ciekawych ludzi, którzy w swoich wystąpieniach i w kuluarach mieli tę uprzejmość i mówili o konkretach. Nie było zbędnej pompy. Grupa ludzi, która chciała podzielić się swoimi doświadczeniami i poznać nowych ludzi.

Pojawiłam się tam jako artysta, który szuka nowych pomysłów na działania kulturalne i który chce posłuchać drugiej strony - władz i urzędników państwowych, poznać ich punkt widzenia.Pomiędzy wystąpieniami i dyskusjami o architekturze wsi, skansenach i typowym budownictwie wiejskim (polecam ten film -> KLIK, był zaczątkiem do dyskusji) zabrakło mi wielu aspektów dziedzictwa niematerialnego. Co prawda panele projektowe traktowały o muzyce, krajobrazie i rękodziele, jednak moim zdaniem było tego zdecydowanie za mało. Bo jakkolwiek uważam, że otoczenie, w którym żyjemy ma ogromne znaczenia tak też sądzę, że to otoczenie bez wypełnienia go ludźmi, tradycjami, obrzędami i historią, nie ma żadnego znaczenia. Obie sfery: materialna i niematerialna są nierozerwalne, osobno będąc pustymi, nic nie znaczącymi punktami w przestrzeni.

Ta dwudniowa konferencja pozwoliła mi poszerzyć swój pogląd na otoczenie w jakim żyjemy. Na to jak ważne jest aby szerzyć tradycję wiejską i zmieniać wszędobylski pogląd, że to co ze wsi jest miałkie, przaśne i śmieszne. Chociaż mam nadzieję, że Fundacja Wspomagania Wsi spróbuje w przyszłości poszerzyć tematykę tego rodzaju spotkań.

Tutaj macie link do relacji zrobionej przez organizatora FRW -> KLIK
Tutaj są wypowiedzi niektórych uczestników (w tym i PleciaQ) -> KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...